Archiwum

Marzec

– 6.03 w Liceum Ogólnokształcącym w Lądku – Zdroju odbyło się spotkania z ratownikiem Grupy Wałbrzysko- Kłodzkiej GOPR, panem Mariuszem Grudniem. Licealiści oraz zaproszeni goście- przedstawiciele lądeckiego Gimnazjum- z dużym zainteresowaniem wysłuchali krótkiej historii Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Młodzież poznała także zagrożenia, jakie występują w górach, szczególnie o tej porze roku oraz podstawowe zasady udzielenia pierwszej pomocy podczas pieszych wędrówek. Pan Mariusz Grudzień zapoznał także uczniów z warunkami, jakie należy spełnić, aby zostać ratownikiem górskim. Z panem Mariuszem jesteśmy umówieni za rok.

– 12.03 młodzież spotkała się w LO z panem policjanetem asp.szt. Tomaszem Erdmańskim. Tematem były zagrożenia związane z narkotykami, cyberprzemocą; oszustwami- nie tylko internetowymi. Uczniowie rozmawiali o przepisach dot. poruszania się po drogach, zasadach legitymowania, słowem o przespisach dotyczących człowieka, który wchodzi w dorosłw życie. To wiąże się nie tylko z własnym dowodem osobistym, ale przede wszystkim z całkowitą odpowiedzialnością za swoje czyny.

Adrianna Szymańska,Urszula Samek

 

Styczeń

Dokarmiamy ptaki.

9 stycznia młodzież lądeckiego LO tzw. „przyrodnicy” spotkali się na ciekawym wykładzie z przedstawicielem Nadleśnictwa Lądek- Zdrój p. Łukaszem Głowackim. Tematem spotkania były ptaki zimujące w naszej okolicy oraz sposoby dokarmiania ich o tej porze roku. Była część teoretyczno-poglądowa (gatunki ptaków, zasady dokarmiania…) oraz część praktyczna. W pobliskim tzw.”małpim gaju” zawisły na drzewach i krzewach kulki ze specjalistyczną ptasią karmą. Dziękujemy panu Łukaszowi za atrakcyjne zajęcia oraz za przekazanie karmy!

 

 

Goście z Nysy.

W środowe przedpołudnie 10 stycznia lądeckie LO gościło przedstawicieli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Młodzież na początku spotkania zapoznała się z ofertą uczelni: kierunki, specjalności, warunki mieszkaniowe, stypendia, rekrutacja. Następnie studenci z kierunku Psychofizyczne Kształtowanie Człowieka zaprezentowali ciekawy pokaz fitnesu i ćwiczeń z zakresu street work out. Niesamowita tężyzna, wytrzymałość i sprawność ruchowa – godna uznania! Kierunek Ratownictwo Medyczne reprezentowało 5 studentów, którzy przygotowali pokaz pierwszej pomocy przy wypadku komunikacyjnym oraz resuscytacji -również z użyciem defibrylatora. Uczniowie mieli możliwość poćwiczyć elementy ratownictwa, a także zadać pytania dotyczące uczelni, porozmawiać ze studentami o rekrutacji, życiu studenckim i specyfice nauki „na studiach”. To na pewno nie ostatnie spotkanie z „Nysą” w tym roku.

Adrianna Szymańska

Grudzień

Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej w Liceum Ogólnokształcącym rozstrzygnięty !

Już po raz ósmy uczniowie Liceum Ogólnokształcącego imienia A. Zawady w Lądku Zdroju wzięli udział w konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej. Honorowy patronat nad konkursem od wielu lat sprawuje pani Lidia Geringer de Oedenberg, Posłanka do Parlamentu Europejskiego. Do szkolnych rozgrywek przystąpiło 13 uczniów.

Celem konkursu było pogłębienie wiedzy o Unii Europejskiej, budowanie poczucia tożsamości europejskiej, kształtowanie postawy tolerancji wobec innych narodów, ich kultury, zachęcenie uczniów do kształcenia oraz rozbudzenie ducha rywalizacji !

Zwyciężczynią konkursu została uczennica klasy II A Natalia Rzeźnik. Nagrodą jest wyjazd do Parlamentu Europejskiego. Natalii serdecznie gratulujemy ! Na wyróżnienie zasługują także zdobywcy kolejnych miejsc: Szymon Sarysz z klasy III A (II miejsce) oraz Grzegorz Maślaków z klasy II A (III miejsce).

Olimpiada Wiedzy Historycznej

3o listopada br. uczeń klasy III A Jakub Molęcki przystąpił do Olimpiady Wiedzy Historycznej organizowanej przez Centrum Organizacji Przedmiotowo- Tematyczno- Interdyscyplinarnych Olimpiad Coptiosh. Jakub zakwalifikował się do etapu okręgowego. Uczniowi gratulujemy ogromnej wiedzy i liczymy na kolejne sukcesy.

Urszula Samek

SZKOLNICTWO WOJSKOWE

12. grudnia lądeckich maturzystów odwiedziła przedstawicielka Wojskowej Komendy Uzupełnień z Kłodzka. Młodzież dowiedziała się o zasadach naboru do służby przygotowawczej, kandydackiej; posłuchali informacji dotyczących obowiązkowych kwalifikacji wojskowych. Wysłuchaliśmy relacji nt. uczelni wojskowych, egzaminów i wszystkich etapów niełatwego kształcania. Żołnierz to wymagający zawód, ale z jego statusem wiąże się prestiż, honor i duma więc warto!

Adrianna Szymańska

UŚMIECH POD CHOINKĘ

14. grudnia uczniowie LO i gimnazjum w Ladku-Zdroju, jak co roku odwiedzili zaprzyjaźniony Dom Dziecka w Domaszkowie. Od lat przekazujemy dzieciom i młodzieży artykuły szkolne, gry i zabawki, słodycze oraz zebrane pieniądze. Tak było i tym razem. Do Domaszkowa pojechały prezenty i pieniądze zebrane po mszach św. przez wolontariuszy LO w kościołach w Lądku-Zdroju i Radochowie. Wspólnie obejrzeliśmy, przygotowane pod czujnym okiem ks. W. Zmysłowskiego, Jasłka – zagrane mistrzowsko przez licealistów. Kolędowaliśmy, rozmawialiśmy, smakowaliśmy pyszności przygotowanych przez gospodarzy. Serdecznie dziękujemy ks. Dziekanowi Aleksandrowi Trojanowi , ks. Wojciechowi Zmysłowskiemu, uczniom i opiekunom z Gimnzajum, mieszkańcom Lądka-Zdroju oraz wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wsparli naszą akcję. „Uśmiech pod choinkę” naprawdę działa.

Magdalena Rodowicz (RSU)

 

 

MŁODZI BIZNESMENI W LADECKIM LICEUM.

Młodzież lądeckiego Liceum – drużyna w składzie: Karolina Socha, Klaudia Szatan, Jakub Łakucewicz (wszyscy z kl. II)- wywalczyła III miejsce w II Powiatowym Konkursie na Najlepszy Młodzieżowy Biznesplan. Organizatorem konkursu, który odbył się pod patronatem Starosty Kłodzkiego przy wspólpracy z Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną INVEST-PARK, był Zespól Szkół Ponadgimnzajalnych nr 1 w Kłodzku. Uczniowie zaprezentowali swój pomysł na biznes – firmę „CZAR PAR”, zajmującą się organizacją przyjęć weselnych i ceremonii ślubnych. Rozwiązywali także test z wiedzy potrzebnej do założenia i funkcjonowania firmy. Rywalizacja była zacięta, emocji nie brakowało. Cieszymy się bardzo z sukcesu uczniów, gratulujemy!

Małgorzata Suszyńska

 

 

„PRZEWIDUJ! UNIKAJ! REAGUJ!”

14. grudnia młodzież LO w składzie: Wojciech Ramza, Aleksandra Soroko i Maciej Gondko wzięli udział w V Powiatowym Konkursie o Bezpieczeństwie ” Przewiduj!Unikaj! Reaguj”. Organizatorem konkursu był ZSS w Stroniu Śl., a patronat nad nim roztoczyli: Burmistrz Stronia Śl., Powiatowa Komenda Policji w Kłodzku, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kłodzku, Komendant Straży Pożarnej i Komendant Straży Miejskiej w Stroniu Śl. Drużyna z naszego LO zajęła I miejsce w części praktycznej z udzielania pierwszej pomocy, III miejsce w części teoretycznej. Brawo!

Jarosław Rzeźnik

KOLĘDUJEMY.

Wspólne kolędowanie to jedna z tradycji pielęgnowanych podczas Świąt Bożego Narodzenia. W LO kolędowanie rozpoczęliśmy 12. grudnia. Klimat świąteczny: choinka, świece, opłatek i… niezwykłe karaoke. Śpiewaliśmy kolędy i bożonarodzeniowe pieśni w językach: hebrajskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim i oczywiście polskim. Było raz łatwiej, raz trudniej… Nasi nauczyciele językowcy wcześniej przećwiczyli z młodzieżą „fonetykę” , tak żeby było jak najmniej pomyłek. Tak śpiewająco przygotowani czekamy na Święta.

Adrianna Szymańska

Listopad

Konkurs Wiedzy o Polsce i Czechach

23. października odbył się w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej – reaktywowany po kilku latach Konkurs Wiedzy o Polsce i Czechach. Konkurs miał zmienioną formułę i nową lokalizację – tym razem młodzież zaproszona została do Nowej Rudy. Licznie przybyli uczniowie z Republiki Czeskiej – ideą konkursu jest wspólna rywalizacja i pogłębianie wiedzy o krajach- sąsiadach, co ma służyć integracji polskiej i czeskiej młodzieży. Liceum w Lądku-Zdroju reprezentowały trzy uczennice: Aleksandra Lempart, Aleksandra Królikowska oraz Natalia Rzeźnik. Nasza drużyna dzielnie walczyła o podium ostatecznie zajmując IV miejsce na 27 startujących drużyn. Gratulujemy!

Lidia Achrem, Małgorzata Suszyńska

Spotkanie z tegorocznymi absolwentami szkoły

17. listopada odbyło się spotkanie klas maturalnych z tegorocznymi absolwentami naszej szkoły, którzy niedawno rozpoczęli swoje wymarzone kierunki studiów na Politechnice Wrocławskiej i Uniwersytecie Śląskim. Uczniowie klas trzecich mogli się dowiedzieć jak dokładnie przebiegała rekrutacja na studia i jak bardzo różni się życie studenckie o ich obecnego. Padło również wiele pytań o to jak najlepiej przygotować się do egzaminu maturalnego by go zdać z jak najlepszym wynikiem. Matura coraz bliżej!

Matura próbna w naszym LO

We wtorek 21. listopada rozpoczęła się matura próbna przygotowana przez wydawnictwo Operon. Egzaminy rozpoczęły się od języka polskiego, który, zgodnie ze zdaniem maturzystów, był umiarkowanie trudny. We wtorek miał miejsce egzamin z matematyki, który co roku wzbudza w młodzieży największy strach i podobnie było teraz, ponieważ matematyka ponownie mogła sprawić trudności. Trzeciego dnia przyszedł czas na egzamin z języków obcych. Większość uczniów wybrała języka angielski na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Ostatniego dnia odbył się egzamin z obowiązkowych przedmiotów rozszerzonych, które uczniowie wybrali wcześniej. Wtedy poszły w ruch mapy i kalkulatory, ponieważ odbył się egzamin z geografii i biologii na poziomie rozszerzonym.

Tomasz Barański

Profilaktyka z klasą!

21. listopada lądeckie Liceum odwiedzili ciekawi goście. Byli to terapeuci z gliwickiego Ośrodka Terapii „Szansa”. Marta, Grzegorz i Marcin przeprowadzili wśród młodzieży klas I i II warsztaty oparte na założeniach programu profilaktycznego NOE. Zajęcia dotyczyły mechanizmów wchodzenia w uzależnienia, skutków takich zachowań, a także asertywnego mówienia NIE tego typu „pokusom”. Spotkanie w formie spokojnej, rzeczowej rozmowy uzupełniły także warsztaty i treningi. Otwarci i autentyczni terapeuci stworzyli niesamowitą atmosferę. Ważne treści podane w sposób prosty, konkretny i szczery bardziej nas przekonują niż niejedne „wyszukane” programy. Dziękujemy! Jesteśmy umówieni za rok.

Adrianna Szymańska

Październik

Kierunek Wrocław

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom maturzystów duże miasta akademickie co roku organizują tzw. Salony Maturzystów. Wrocławska edycja rozpoczęła się w tym roku 21 września i tego dnia maturzyści z LO w Lądku-Zdroju razem z młodszymi kolegami i opiekunkami: U. Samek, I. Szpalą i A. Szymańską uczestniczyli w tym wydarzeniu. Uczelnie z Dolnego Śląska i okolic, uczelnie ze Szczecina (są na targach od zawsze!) oraz różnego rodzaju nauka i praca z zagranicy prezentowały się na stoiskach. Można było porozmawiać ze studentami, przedstawicielami uczelni , zapytać o to, jakie przedmioty zdawać na maturze, jakie oferują kierunki studiów, gdzie i jak toczy się życie studenckie… Cennymi wskazówkami przy wyborze przyszłej kariery zawodowej będą liczne ulotki i informatory. Po targach nie opuściliśmy od razu Wrocławia… Czekała na nas zarezerwowana wcześniej hala trampolin – cała dla nas! W kolejności: „samoskaczące” skarpetki, rozgrzewka, „instrukcja obsługi” trampolin, a potem już tylko jump, jump, jump… Pierwszy wyjazd LO w tym roku szkolnym zdecydowanie udany (były konkrety, była zabawa). Maturzyści powoli przyzwyczajają się do myśli, że za rok o tej porze czeka ich Gaudeamus… Życzymy im tego.

 

 

Dzień Turystyki

W obchodzonym 4. października Międzynarodowym Dniu Turystyki młodzież lądeckiego LO brała aktywny udział. Tego dnia licealiści i nauczyciele wyruszyli spod szkoły, aby finalnie dotrzeć trasą nr 3 do ruin zamku Karpień. To nie tylko okazja do zamanifestowania, że turystyka jest dla nas ważna, ale też sposobność , by posprzątać ten często uczęszczany szlak. Naszym przewodnikiem po lądeckich górkach był pan Radosław Pasionek, który poprowadził nas przez ruiny zamku, Rozdroże Zamkowe, Trojak tak, aby trasę zakończyć …na Biskupich Stawach. Czekał tam na nas ciepły, regeneracyjny poczęstunek. W przemiłej atmosferze z gorącą herbatą z róży w ręku zakończyliśmy ważny, turystyczny dzień.

 

 

Dolnośląski Festiwal Nauki

W czwartek, 5 października, klasa IIIb udała się wraz z opiekunkami do Bystrzycy Kł., do Zespołu Szkół Ogólnokształcących, by uczestniczyć w wykładach, w ramach XX Festiwalu Nauki. Uczniowie lądeckiego LO wysłuchali prelekcji poświęconej m. in. grupom krwi i sylwetce Ludwika Hirszfelda, a także brali udział w wykładzie i dyskusji o „Ziemi – planecie głodnych ludzi”. Dzięku uprzejmości pana Tomasza Nowickiego (dziękujemy! ☺)młodzież zwiedziła tez Muzeum Filumenistyczne.

Adrianna Szymańska, Edyta Kłodzińska-Majka

Skip to content

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Polityka prywatnosci

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close